Przy wyborze pokrycia dachowego należy kierować się nie tylko ceną materiału czy jego kolorem. Poniżej znajdziesz informacje, jak wybrać odpowiedni rodzaj pokrycia dachowego, aby wyglądało efektownie, a jednocześnie było trwałe.
Wybór pokrycia dachowego – wybór na lata
Wybór pokrycia dachowego zależy od kilku czynników:
Kształt dachu
Na więźbie dachowej o nietypowym lub skomplikowanym kształcie, z wieloma załamaniami lub zaokrągleniami, zdecydowanie lepiej stosować pokrycia małoformatowe. Dają one znacznie większą swobodę w kształtowaniu wyglądu dachu niż wielkoformatowe pokrycia dachowe, takie jak blacha. Ponadto podczas krycia dachu powstaje mniej odpadów, a tym samym mniejsze są straty finansowe. Analogicznie, im mniej załamań lub krzywizn, tym bardziej opłacalne są blachy lub blachodachówki.
Warto również pamiętać o zaleceniach producentów pokryć dachowych związanych z kątem nachylenia połaci dachowej. Niektóre materiały lepiej chronią przed wodą dachy strome, podczas gdy inne lepiej radzą sobie z łagodnymi połaciami. Kwestia ta jest szczególnie istotna zimą i wiosną, kiedy dach narażony jest na zaleganie śniegu i błota pośniegowego.
Zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą narzucać inwestorom kształt więźby dachowej, kąty nachylenia połaci dachowych, a nawet rodzaj i kolor pokrycia dachowego. Tak jest np. na starówkach niektórych miast.
Warunki klimatyczne
Strome połacie lepiej sprawdzają się w regionach, które zimą narażone są na obfite opady śniegu. Z kolei ciężkie pokrycia o niewielkim formacie będą dobrym wyborem w regionach, w których wieją silne wiatry.
Rodzaj pokrycia dachowego
Dachówki ceramiczne lub blachodachówki mogą być montowane na standardowej więźbie dachowej składającej się z łat i kontrłat. Z kolei papa lub gonty bitumiczne wymagają pełnego deskowania.
Obecność zagospodarowanego poddasza
Komfort cieplny na poddaszu zapewnia przede wszystkim zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, takiej jak dobrej jakości pianka otwartokomórkowa. Pokrycie może mieć jednak również wpływ na temperaturę panującą na poddaszu. Nie ze względu na jego właściwości termoizolacyjne, ale ze względu na to, jak zachowuje się w jasnym świetle słonecznym. Pozostaje jeszcze kwestia akustyki; niektóre materiały zapewniają lepszą izolację akustyczną, np. podczas ulewnego deszczu.
Cena, dostępność materiałów i profesjonaliści
Pokrycia różnią się nie tylko ceną czy właściwościami fizycznymi. Czasem problemem jest dostępność materiałów, czasem brak fachowców, którzy mogliby pokryć dach w pożądany przez nas sposób. W skrajnych przypadkach na nowy dach trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Najpopularniejsze pokrycia dachowe dla domów jednorodzinnych
Najpopularniejsze obecnie pokrycia dachów spadzistych to:
dachówki ceramiczne,
dachówki cementowe,
blachodachówki,
blacha trapezowa,
gont bitumiczny.
Oto krótka charakterystyka tych materiałów:
Dachówki ceramiczne
Pokrycie małoformatowe, odpowiednie dla dachów o nietypowych kształtach – wielopołaciowych, z lukarnami lub wykuszami. Dachówki ceramiczne są stosunkowo ciężkie, więc wymagają wzmocnionej więźby. Są jednak bardzo trwałe, wyglądają stylowo i mają bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne. Co więcej, dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych i różnych ciekawych wzorach. Są droższe od dachówek ceramicznych, a ich montaż wymaga większych umiejętności. Poza tym, standardowe dachówki ceramiczne raczej nie powinny być montowane na dachach o niskim kącie nachylenia.
Dachówki cementowe (betonowe)
Metr kwadratowy tego pokrycia jest lżejszy niż metr kwadratowy dachówki ceramicznej. Mniejsza jest też liczba wzorów czy opcji kolorystycznych. Materiał ten nie jest też tak trwały jak dachówki ceramiczne, choć i tak jego żywotność wynosi do 70 lat. Jest jednak zdecydowanie tańszy niż jego ceramiczny odpowiednik. I równie dobrze izoluje przed hałasem. To świetny materiał dla tych, którym zależy na optymalnym stosunku ceny do jakości.
Gonty bitumiczne
Gonty bitumiczne to po prostu paski dobrej jakości papy bitumicznej wzmocnione rdzeniem z włókna szklanego, uformowane w fantazyjne wzory: łuski, trójkąty, kostki, prostokąty, dachówki itp. Gonty i dachówki pokryte są specjalnym proszkiem mineralnym, który sprawia, że ich powierzchnia jest bardziej odporna mechanicznie i lepiej znosi wysokie temperatury spowodowane promieniowaniem słonecznym. Ten rodzaj pokrycia dachowego układany jest na pełnym deskowaniu. Jest trwały, niedrogi i łatwy do pocięcia na pojedyncze pasy. Ponadto bardzo dobrze tłumi hałas.
Metalowe dachówki
Jest to niewielki arkusz metalu ukształtowany w taki sposób, że swoim wyglądem przypomina tradycyjne dachówki. Materiał ten jest niedrogi, stosunkowo łatwy w montażu i lekki, dzięki czemu sprawdza się w zdecydowanej większości współczesnych projektów domów jednorodzinnych. Modele ze stalowym rdzeniem, wykończone dobrej jakości powłoką ochronną lub farbą proszkową, taką jak gres, mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.
Blacha trapezowa
Jest to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na pokrycia dachowe domów jednorodzinnych. Blacha trapezowa jest tania, bardzo lekka i doskonale nadaje się na dachy proste, dwuspadowe i skośne.
Leave a Reply